jogi

jogi

jogi | ťažkohumorista :)

Prasačiny momentálne nie je možné zobraziť.
jogi
Tradičné (morálne) hodnoty
 
Petoo
Petoo | 19.3.2019 06:39

Chcel by som vidieť aj to % detí a mládeže, ktorých morálku pokazili kňazi. A potom %, ktoré pokazili súčasné médiá, so stupidnými programami, reality show, kde povedať vulgarizmus v prenose je už bežným štandardom (pričom ešte 15 rokov dozadu to tak nebolo), detto niektoré stránky na facebooku atď. A koľko pokazil nezáujem a zlá výchova rodičov...


Alli baba a XL výtržníkov
Alli baba a XL výtržníkov | 19.3.2019 08:45

Petroo - nemozech cakat od liberalov aby si uvedomili historicke fakty, ze cirkev v europe zakladala prve charitne aktivity, lebo okrem reholnikov nikoho nezaujimali mrzaci, chudobni, siroty, vdovy,... To by im pripominalo tradicie a kulturu, ktore chcu zburat.


Petoo
Petoo | 19.3.2019 10:55

@PV: aj hospice, nemocnice? mrzaci, stari, chori? zobud sa prosim ta z tej predpojatosti...


Alli baba a XL výtržníkov
Alli baba a XL výtržníkov | 19.3.2019 11:22

Jasne urcite individua zneuzili moznost skryt svoje uchylne poklesky, to ale nemaze vsetky pozitivne aktivity prinsosne pre celu spolocnost, jej kulturu, vzdelanost, ludskost. Cirkev urobila obrovsku chybu, ze im to umoznola, ze nechcela vidiet a riesit poblem lez ho prekryvala, tato skvrna je nezmazatelna, no zasluznu pracu jej nemozno upriet a ta ma daleko sirsi rozmer a dopad.


vlado
vlado | 19.3.2019 14:00

ali, máš pravdu, za toto čo si vymenoval patrí cirkvi vďaka. bohužiaľ to dobro mohutne neguje všetkým zlým čo napáchala, križiacke výpravy, genocída v južnej amerike, upaľovanie atď atď

ale, boli by tieto veci čo si vymenoval, bez kresťanstva? (nemocnice, vzdelávacie inštitúcie atď) ak sa pozrieme do sveta, je jasné že odpoveď je áno, všade na svete je nejaká miera súcitu so slabšími, všade existujú školy, charita... aj bez katolíckej cirkvi. čiže ja si myslím, že keby v európe cirkev nebola, tieto veci, čo si spomínal, by prebrali iné združenia alebo obce.


Petoo
Petoo | 19.3.2019 15:16

@vlado: Nehovorím, že sa Cirkev vo svojej histórii nedopustila aj chýb, ale ty krásne zjednodušuješ a pridávaš k tomu aj trocha wannabe predstavivosti.

ad genocída v Južnej Amerike: Neľudského zaobchádzania s pôvodným obyvateľstvomm sa dopúšťali dobyvatelia, ktorí síce pochádzali z kresťanského prostredia, ale je otázka nakoľko silno sa riadili vo svojom živote vierou. Spolu s nimi však prichádzali do JA aj kňazi a misionári, ktorí, naopak, sa zastávali domorodého obyvateľstva a pomohli presadiť zákony na ich ochranu! Takými boli napr. sv. Peter Klaver (Claver) alebo kňaz Bartolomé de las Casas.
http://rajecketeplice.fara.sk/?cat=svat&dat=0909&svt=Peter_Klaver
http://www.magi...juznej-amerike/

Alebo sv. Rajmund Nonnatus sa venoval vykupovaniu otrokov z otroctva:
http://www.zivotopisysvatych.sk/rajmund-nonnatus/


Petoo
Petoo | 19.3.2019 15:21

križiacke výpravy sa tiež nedajú jednostranne hodnotiť, rytierstvo a bojovanie boli bežnou súčasťou stredovekého života. Nebyť armády kresťanských vojakov, tak Turci obsadia nielen Viedeň, ale aj celé naše územie a dnes tu asi žijeme v Osmanskej ríši resp. jej nasledovníckom štáte...


vlado
vlado | 19.3.2019 17:27

petoo: na násilné konvertovanie na kresťanstvo sa používali sofistikované metódy ako mučenie, upaľovanie, vydieranie, únosy, zabíjanie... no koho by nepresvedčili, že? tí tvoji kňazi vlastnili indiánsky otrokov ako kažý iný biely, pár výnimiek sa našlo, napr. biskup Bartolomeo de las Casas prepustil všetkých indiánskych otrokov, ale pre istotu si nechal čiernych z afriky...

odhadom zomrelo počas conquisty za 50 rokov 70 miliónov indiánov!

Kronikár conquisty Oviedo s potešením oznamuje: „Satan je z ostrova Hispanioly navždy vypudený. Teraz, keď je väčšina Indiánov mŕtva, všetka jeho moc zmizla. Kto by len mohol popierať, že strelný prach, ak ho použijeme proti pohanom, vonia nášmu Pánovi ako kadidlo?“

no a spájať križiacke výpravy s turkami pod viedňou to chce silnú nevedomosť histórie, si sa sekol len o 600 rokov.


macska
macska | 19.3.2019 18:59

Križiaci (kresťania) počas križiackych vojen neprenasledovali a nevraždili iba Saracénov (Arabov), ale aj židov a dokonca aj miestnych kresťanov. (časopis život24/2006)

Ivan Hrozný: v r.1570 obvinil mesto Novgorod, že chce prejsť na stranu Poľska.
Prikázal nahádzať ženy aj s dojčatami do rieky, keď niekto vyplával, vojaci na loďkách ich pobili. Pálil celé rodiny za živa. Za 6 týždňov povraždil 60-tisíc Novgorodčanov.
(SME16.1.2007)
; super kresťan

V rokoch 1359 až 1729 pripravila vendeta (krvná pomsta) o život 330 000 ľudí (časopis Život11/2008; článok o Sicílii)
; super kresťania

v 13.st. katolícka cirkev prenasledovala hnutie katarov (juh fr.) V meste Béziers vojaci zabili 20 000 ľudí - muži, ženy, deti. Celkovo zabili milión ľudí (nie je to potvrdené)
(časopis +7dní12/2009)

švajč.vedec Jean Jacques Babel vypocítal, že za minulých 3500 rokov bolo 14500 vojen, v kt.zahynulo 3,5 miliardy ľudí
(Pútnik Svätovojtešský, kalendár na r.1981)
; nech mi nikto nehovorí, že všetky tieto vojny viedli neveriaci

v usa legálne ľudia vlastnia 200 mil.strel.zbraní a ročne tam zastrelia 30 000 američanov (denník SME8.nov.08)
; super kresťania

Denne na celom svete registrujú približne 1,2 milióna trestných činov. Ak by sme zohľadnovali skrytú (latentnú) kriminalitu, tento počet by bol 2-3 krát väčší
(mozgovna.pravda.sk/clovek/clanok/19325-preco-vytrznici-vyvolavaju-konflikty-a-ako-sa-zachovat-vo-vypaetych-situaciach/)

-Rodrigo Borgia (neskorší pápež) zabil prvý raz ako 12 ročný
-jeho syn Cesare: biskupom sa stal ako 16 rocný, arcibiskupom a dočasne kardinálom 18 roèný, zabil svojho brata, švagra a spával so svojou sestrou
-za vlády pápeža Alexandra VI. (Rodrigo Borgia) zaviedli na pápežskom dvore novú funkciu - miešač jedov (časopis +7dní49/98)

v brits.mestách 14.st. sa vraždilo v porovnaní s dneškom až 100x častejšie (SME29.okt.2011)


Alli baba a XL výtržníkov
Alli baba a XL výtržníkov | 19.3.2019 19:16

Mam taky dojem, ze stredoveku a tomu co bolo vtedy normou len tazko porozumieme, tak ako mozno o par storoci len tazko niekto pochpi nase pohnutky, napr. ako sme mohli dopustit besnenue maoistov, fasistov, bolsevikov a pod. Alebo ako mohol byt predsedom vlady Fico :-) Kazdopadne hoci sa nepasujem do pozicie znalca historie mam dojem ze z kriziackych vyprav vzislo vela odpadlickych lupezntch skupin ktore rozhodne nepozivali mandat od cirkvi, ak sa dobre pamatam len jedina z nich dostala podporu a pozehnanue papeza a jej cielom bolo chranit historicke miesta a veriacich vo svatej zemi kde vzostupom islamu celili prenasledovaniu.


macska
macska | 19.3.2019 21:11

a načo boli teda dobré križiacke výpravy? mali tuším chrániť miesto Ježišovho hrobu. zlyhali. prečo ich teda nebolo viac, aby to miesto mala kresťanská cirkev miesto moslimov


bhave
bhave | 21.3.2019 10:39

No hlavne je neospravedlnovat neospravedlnitelne. Problemik (ale skor vseobecny) je biedna sebareflexia, a caste strkanie hlavy do piesku.

A myslim si, ze kto ma nadhlad, dokaze pochopit. Len treba chciet byt trosku objektivny a drzat sa faktov.


 
Nie ste prihlásený, pre pridavanie komentárov sa musíte prihlásiť!
( Prihlásenie | Registrácia )
 
 
loader